Blog Educativo.pl Menu

Link:

Xamarin – od czego zacząć

w kategoriiXamarin przez Educativo
Skomentuj

Visual Studio czy Xamarin Studio? Dowiedz się czym różnią się oba środowiska programistyczne i którego z nich potrzebujesz, aby zacząć tworzyć cross-platformowe aplikacje mobilne w języku C#. 


Xamarin czy warto?

O tym dlaczego warto programować w Xamarin pisaliśmy już wcześniej na blogu.

W skrócie najważniejsze argumenty przemawiające na technologią od Microsoft:

  • budowanie całego kodu w języku C# i .NET – w jednym czasie tworzysz aplikacje na iOS i Android, nie musisz nic przepisywać w osobnych językach programowania,
  • oszczędzasz czas a Twoje projekty nie tracą na jakości i wydajności – masz dostęp do wszystkich nowych API i bibliotek, a eksportowane projekty odczytywane są jako natywne dla każdej z platform,
  • możesz korzystać z fameworka Xamarin.Forms, który za Ciebie zadba o domyślne dostosowanie wyglądu aplikacji do reguł panujących w danym systemie mobilnym.

Stworzone projekty możesz testować na jednym z ponad 2000 fizycznych urządzeń mobilnych podpiętych do chmury. Xamarin Test Cloud udostępniany jest wszystkim programistom bez żadnych opłat.

A później, gdy już opublikujesz swoje projekty w Sklepie Google Play i App Store, będziesz mógł łatwo w jednym miejscu nanosić zmiany i niezbędne poprawki do swoich aplikacji.


Xamarin jak zacząć?

Xamarin powstał w 2011 roku jako narzędzie dla deweloperów, poszukujących środowiska do tworzenia cross-platformowych projektów. Początkowo za korzystanie z jego szerokich możliwości należało zapłacić wysoką opłatę licencyjną. Po przejęciu firmy przez koncern Microsoft opłata ta została zniesiona, a Xamarin szybko zaczął zdobywać coraz większą popularność wśród programistów C#.

Obecnie kod źródłowy Xamarin został udostępniony na licencji MIT, a sam program stał się darmowym rozszerzeniem do środowiska programistycznego Visual Studio.

Jeszcze niedawno dla komputerów z systemem macOS przygotowany była wersja SDK o nazwie Xamarin Studio. Teraz jednak nazwy zostały ujednolicone i wersja ta funkcjonuje po prostu jako Visual Studio for Mac.

Obie wersje Visual Studio można za darmo pobrać ze strony: store.xamarin.com

Pamiętajcie, że do tworzenia aplikacji na iOS wymagany jest przynajmniej zdalny dostęp do maszyny z systemem macOS. W Visual Studio na Windowsie możecie przygotować kod aplikacji iOS, debugować go i wprowadzać zmiany, ale samej aplikacji nie będziecie mogli skompilować.

Więcej szczegółowych informacji na temat wymagań systemowych znajdziecie na stronie: developer.xamarin.com


Xamarin kurs

Zastanawiacie się, gdzie postawić pierwsze kroki? Jak korzystać z dostępnych frameworków? Ze szkolenia Tworzenie cross-platformowych aplikacji Xamarin dowiecie jak w języku C# programować na iOS i Android.

Po zarejestrowaniu w serwisie educativo.pl będziecie mieć dostęp do darmowego fragmentu szkolenia.

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.