Blog Educativo.pl Menu

Link:

Wrześniowe wyniki fragmentacji

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

technology-792175_1920 (2)
Zostały dwa dni do premiery iOS 9 oraz zapewne maksymalnie dwa miesiące do premiery Android 6.0 Marshmallow. Czy nowe systemy pogłębią fragmentację rynku, czy może skłonią użytkowników starszych wersji do szybszej zmiany? 


Android

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy możemy spodziewać się premiery nowej odsłony Androida. W połowie sierpnia ujawniono już, że nazywać się będzie „Marshmallow” i oznaczona została numerem 6.0. Ucięło to tym samym wszystkie spekulacje dotyczące słodyczy, którą tym razem uhonorowano. Duża zmiana numeracji oznacza też wprowadzenie wielu nowych funkcji do systemu, z których prawdopodobnie przez pierwsze miesiące skorzysta niewiele osób.

„Lollipop” jest nazwą kodową dla dwóch wersji systemu, które łącznie wreszcie zdobyły jedną piątą wszystkich urządzeń. Po niemal roku wynik wersji 5.x na poziomie 21% nie jest spektakularnym osiągnięciem.

Kolejny miesiąc liderem rynku jest już dwuletni „KitKat” (39,2%), a tuż za nim plasuje się „Jelly Bean”, którego silna pozycja widoczna jest od trzech lat (31,8%). Sukcesywnie spada udział najstarszej wersji z numerem 4.x – „Ice Cream Sandwich” ma już mniej niż 4% rynku (3,7%). Android w wersji 4.x dominuje na rynku, pomimo odkrywania coraz większej ilości luk w zabezpieczeniach, osiągając wynik 74,7%.

Po wielu miesiącach drgnęło poparcie dla systemu „Froyo”, który teraz razem z „Gingerbreadem” posiada już zaledwie 4,3% rynku. Agonia archaicznych systemów 2.x potrwa jednak pewnie jeszcze kolejny rok.

android_wrzesień

Wkrótce do zestawienia dołączy wersja 6.0, ale czy Google ma pomysł, jak skłonić producentów do szybszych aktualizacji, które obejmą większą liczbę różnych modeli smartfonów i tabletów?

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, to musisz koniecznie sprawdzić kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji

 


iOS

Najnowsza wersja systemu mobilnego Apple będzie mieć premierę już w najbliższą środę (16 września). Koncern z Cupertino wyciągnął wnioski po problemach iOS 8 i przez ten rok usprawniał proces aktualizacji, informując szeroko swoich klientów od dwóch drogach otrzymania najnowszego systemu.

  • Jedną z możliwości jest aktualizacja OTA, ale wymaga ona przygotowania na urządzeniu odpowiedniej ilości wolnego miejsca. Była to jedna z przyczyn, dla których „ósemka” wolniej zdobywała rynek niż jej poprzednik.
  • Drugą możliwością, o której wiele osób nie pamiętało, jest instalacja nowego systemu za pomocą iTunes, co wymaga jedynie podłączenia telefonu do Maca.

Lista urządzeń, które otrzymają aktualizację do iOS 9 jest obszerna. Apple pragnie nie tylko pozyskać wszystkich obecnych użytkowników „ósemki”, ale także skłonić do aktualizacji tych, którzy pozostali przy iOS 7. Kończąc ten niechlubny epizod związany z fragmentacją.

ios_wrzesień

Po roku iOS 8 zdobyło 87% rynku urządzeń mobilnych Apple, ale ciągle aż 12% pozostało z „siódmą” odsłoną systemu. Czy za rok wykres nie będzie już potrzebny, bo niemal cały rynek obsługiwany będzie przez iOS 9?

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje, wykorzystując najnowsze funkcje dostępne w iOS 9, to zobacz koniecznie szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9

 


Fragmentacja 2015

Chcesz wiedzieć, jak wyglądała fragmentacja w poszczególnych miesiącach? Poniżej znajdziesz linki do wszystkich artykułów, które ukazały się w tym roku.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień