Blog Educativo.pl Menu

Link:

Piraci się do czegoś przydają

w kategoriiAndroid przez Piotr Potulski
Skomentuj

unity1Jakiś czas temu zabrałem się za tworzenie gier dla Androida przy użyciu Unity 3D. Jest to silnik (w praktyce raczej IDE, czy też „o mało co IDE”) do tworzenia trójwymiarowych gier dla różnych platform. Ostatnia produkcja jaką w tym wykonaliśmy to „Pigs in The Bunker” – czyli prosta, ale podobno uzależniająca gierka wykorzystująca symulację zjawisk fizycznych. Skończyło się tym, że siostra i jej chłopak, zamiast oddawać się zajęciom bardziej odpowiednim dla młodych ludzi wiosenną porą, wyrywają sobie z rąk telefon i eksploatują nadmiernie baterię. Ale nie o siostrze i wiośnie miało być, tylko o piratach.

Wpadliśmy z kolegą na pomysł zrobienia gry w wersji www i wrzucenia jej na kilka popularnych serwerów z grami, wyświetlając przycisk „Get it on Google Play” na głównym ekranie. Zysk raczej żaden planowany nie jest (ktoś jeszcze na tym świecie nie używa AdBlock’a?), ale jako, że od siedzenia przy komputerze pośladki robią się płaskie ludzie wolą sobie popykać na telefonie czy tablecie. Liczyliśmy na to, że zwyczajnie stukną w przycisk, lub wyszukają gry w Google Play. Gdzie piractwo? Okazuje się, że wystawienie niezabezpieczonej gry na jednym z takich serwerów podnieca piratów bardziej niż sępa padlina. W 24h gra znalazła się na kilkunastu serwerach – zwyczajnie tutaj każdy od każdego kradnie. Tylko tym razem, dla nas okazało się to całkiem fajnym zjawiskiem – jak ktoś chce za darmo reklamować mój produkt, to dlaczego mam mu bronić?

Tak czy inaczej – gra zdecydowanie skoczyła w rankingach, w naszym kraju pokazała się na liście TOP 500 Nowych Aplikacji, w innych krajach również pnie się w górę. Mam jedynie nadzieję, że złodzieje nie zgłoszą się do mnie z fakturą za reklamę.

Swoją drogą – wygląda na to, że zdanie „jak Android, to Java” nie jest tak do końca prawdziwe, jak było jeszcze 3 lata temu (ktoś pamięta takie demony prędkości jak G1, Galaxy „po prostu Galaxy”?), a ilość narzędzi pozwalających na łatwe przenoszenie kodu rośnie lawinowo. Jeśli was to interesuje, dajcie znać – postaram się opisać to z czym się do tej pory zetknąłem.

  • Tajemniczy

    Hehe no rzeczywiście, piraci w tym przypadku to fajna sprawa;p 🙂

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.