Blog Educativo.pl Menu

Link:

Sierpniowe wyniki fragmentacji

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

Google kazał czekać aż 2 miesiące na świeże wyniki fragmentacji. Czyżby w lipcu zmiana była tak nieznacząca, że nie warto było o tym pisać? Powolna adaptacja nowych wersji Androida wymusza na deweloperach zachowanie kompatybilności wstecznej dla kilkuletnich wersji systemu w swoich aplikacjach.

Android

Najnowszy Lollipop w swoich obydwu wersjach uzbierał 18,1%. Czy przekroczyć 20% przed premierą Androida M? Powinien, ale czasu ma już mało. Szczególnie pesymistycznie wygląda adaptacja wersji 5.1, która zawierała wiele poprawek bezpieczeństwa. Korzysta z niej zaledwie 2,6% urządzeń.

Liderem dalej pozostaje KitKat, który ma już 39,3% udziałów w rynku. Przez dwa miesiące odrobił zaledwie 0,1%!

JellyBean, którego trzy wersje to ciągle 33,6% wszystkich urządzeń. Warto tu jednak zaznaczyć, że jego pierwsza wersja ma już 3 lata, więc nie jest to już najmłodszy system.

Ice Cream Sandwich od czerwca spadł o cały 1%. Jest to ostatnia wersja systemu Android, którą warto jeszcze wspierać przy tworzeniu nowych aplikacji mobilnych. Jeżeli spojrzeć z tego punktu na sytuację całego systemu, to aż 95,1% urządzeń obsługuje już nowsze API i biblioteki.

Archaiczny Gingerbread również stracił kolejny 1%.

Wynik Froyo pozostaje niezmienny już od 3 miesięcy i zapewne jeszcze długo będzie widoczny w tej tabeli.

android_sierpień
Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com

iOS

Fragmentacja mobilnego systemu Apple po 2 miesiącach zmieniła się o 3%. Dodatkowe punkty procentowe zdobył iOS 8 kosztem swojego poprzednika. Koncern z Cupertino wyciągnął wnioski z obecnej sytuacji i następna wersja systemu będzie dostępna także dla urządzeń z iOS 7. Jeżeli tym razem aktualizacja będzie przebiegała bez głośniejszych problemów, to rozwiąże na dobre kwestię fragmentacji iOS.

ios_sierpień
Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Fragmentacja 2015

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec