Blog Educativo.pl Menu

Link:

Rozbity Android

w kategoriiAndroid przez Educativo
Skomentuj

an1Aktualne statystyki fragmentacji Androida pojawiały się zawsze w pierwszych dniach nowego miesiąca. Jednak tym razem kazano wszystkim wyjątkowo długo czekać. W sierpniu wykresy z danymi na temat poszczególnych wersji systemu opublikowano dopiero pod koniec drugiego tygodnia. Wyniki nie napawają opytmizmem.

Na łamach tego bloga analizujemy wyniki fragmentacji co dwa miesiące. Dzięki temu z szerszej perspektywy możemy przyjżeć się i ocenić zachodzące zmiany. Wyniki czerwcowe fragmentacji dostępne są tutaj.

Sierpniowe dane na temat popularności poszczególnych wersji systemu  Android publikowane są na stronie developer.android.com. Badanie obejmuje urządzenia, które 7 dni wcześniej łączyły się przynajmniej raz ze sklepem Google Play.

fragmentacja sierpień

Adaptacja nowych wersji Androida na rynku jest bardzo wolna. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, opisując praktyki producentów opóźniających wprowadzenie aktualizacji oraz silne przyzwyczajenia użytkowników do starych wersji.

W ciągu 2 miesięcy najstarszy 2.2 Froyo stracił zaledwie 0,1%, a równie archaiczny 2.3 Gingerbread spadł jedynie o 1,3%. Warto przypomnieć, że dla tych systemów bardzo wiele aplikacji w Sklepie Google Play jest już niedostępna ze względu na przestarzałe API. Jest to zawsze dylematem dla programistów i deweloperów, czy zrezygnować z 14,3% rynku, tworząc nowoczesne rozwiązania, czy napisać aplikację bardziej uproszczoną, ale dostępną dla wszystkich.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich nadal jest zainstalowany na wielu urządzeniach dostępnych w salonach operatorów komórkowych i sklepach z elektroniką, dlatego nie dziwi, że zanotował spadek tylko o 1,7%.

Pocieszające w tym wszystkim jest to, że z trzech wersji Androida Jelly Bean korzysta ponad połowa urządzeń (54,2%). Ich wspólny wnik jest niższy niż 2 miesiące temu, ale wynika to z aktualizowania „Żelek” do najnowszej wersji systemu. Android 4.4 KitKat trafił już bowiem do co piątego urządzenia z systemem mobilnym od Google, co jest efektem wzrost o 7,3%.

Wynik Androida 4.4 jest jednak mizerny przy ponad 90% rynku iOS 7, a oba systemy są podobnie długo na rynku. Ponadto fragmentacja pogłębiona zostanie już niedługo, gdy pojawi się oficjalnie Android L.

Google wyciąga pomocną dłoń w stronę producentów i deweloperów, udostępniając po raz pierwszy wersję developer preview. Dzięki temu mają oni więcej czasu na poznanie nowego systemu jeszcze przed premierą. Umożliwia to przygotowanie zawczasu niezbędnych komponentów do aktualizowania nakładek systemowych i aplikacji. Można więc mieć nadzieję, że kolejna wersja Androida nie trafi jedynie na nowe i najdroższe urządzenia.

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.