Blog Educativo.pl Menu

Link:

Programowanie w Xamarin

w kategoriiXamarin przez Educativo
Skomentuj

xamarin-gplus-cover

Xamarin to technologia, która umożliwia wytwarzanie natywnego oprogramowania na platformy Android i iOS w języku C#. Dowiedz się, dlaczego warto z niej korzystać.


Krótka historia Xamarin

Technologia Xamarin rozwijana jest od 2011 roku. Od początku jej celem było wsparcie deweloperów w tworzeniu cross-platformowego kodu, który jednocześnie będzie natywny dla każdej z poszczególnych platform.

Na początku 2016 roku Xamarin został wykupiony przez koncern Microsoft, który szybko spopularyzował platformę wśród deweloperów aplikacji mobilnych. Zniesiona została opłata licencyjna. Krótko po przejęciu przez amerykańskiego giganta Xamarin został udostępniony jako bezpłatne rozszerzenie do środowiska Visual Studio. Dla programistów, korzystających komputerów z systemem macOS przygotowano osobny program – Xamarin Studio.

W późniejszych miesiącach źródła Xamarina zostały udostępnione w serwisie GitHub na licencji MIT. Jest to najbardziej liberalna licencja dla oprogramowania, dzięki której deweloperzy mogą bezpłatnie wykorzystywać źródła programu w dowolny komercyjny sposób.

xamarin-joins-microsoft

Dlaczego warto korzystać z Xamarin

Korzystając z Xamarin, posługujesz się językiem C# i środowiskiem .NET. Cały wytworzony kod jest następnie „tłumaczony” na języki Java dla systemu Android i Swift dla iOS. Dzięki temu aplikacje odczytywane są jako programy natywne i nie tracą wydajności działania. Na tej samej zasadzie możesz korzystać ze wszystkich API udostępnianych przez Google i Apple dla swoich platform mobilnych.

W Xamarin znajdziesz wsparcie nie tylko do tworzenia aplikacji na smartfony i tablety, ale także dostępne jest niezbędne API do tworzenia programów na smartzegarki z systemami Android Wear i watchOS.

Microsoft gwarantuje wsparcie dla najnowszych wersji systemów mobilnych od dnia ich publikacji. Nie musisz się, więc martwić o dostęp do nowych funkcji, nowych API i nowych bibliotek. Wszystkie aktualizacje zostaną automatycznie pobrane.

Ponadto przygotowując nową aplikację w firmie nie trzeba tworzyć osobnych zespołów programistów. Nad jednym projektem może pracować grupa deweloperów C#, którzy będą w stanie przygotować program na każdą z platform mobilnych.

Wybierając Xamarin:

  • nie musisz przepisywać kodu na poszczególne języki programowania, wszystko piszesz w C#,
  • masz dostęp do wszystkich API każdej z platform, korzystasz z zawsze aktualnego oprogramowania,
  • oszczędzasz czas, dzięki współdzieleniu kodu i frameworkowi Xamarin.Forms, który dostosuje interfejs aplikacji do obecnych na danej platformie standardów.

A gdy już napiszesz swoją aplikację w Xamarin, sprawdź jak działa na fizycznym urządzeniu – do wyboru masz 2000 urządzeń podpiętych do serwerów Xamarin Test Cloud.

Naucz się programować w Xamarin

Jeżeli chcesz nauczyć się tworzyć cross-platformowe aplikacje w technologii Xamarin, zapraszamy na 11-godzinne szkolenie on-line.

okladka-xamarin-w7-jasna

Realizując kurs dowiesz się, jak korzystać z technologii Xamarin do tworzenia aplikacji biznesowych na platformy iOS i Android. Poznasz różne sposoby współdzielenia kodu, dowiesz się, które z rozwiązania w jakiej sytuacji będzie najbardziej optymalne. Wraz z trenerem zaprogramujesz dwie aplikacje, na przykładzie których poznasz  najważniejsze funkcje stosowane w standardowych projektach Xamarin.

Więcej o szkoleniu dowiesz się na http://xamarinlab.pl/