Blog Educativo.pl Menu

Link:

Powolna mobilizacja Androida

w kategoriiAndroid przez Educativo
Skomentuj

Pooriginaldczas tegorocznej konferencji WWDC Tim Cook, dyrektor generalny Apple Inc., porównał udział w rynku ostatnich wersji systemów iOS i Android. Zielony robocik wypadł bardzo blado i mimo iż statytystki przedstawione przez rywala są w rzeczywistości odrobinę wyższe, to nadal różnica w implementacji najnowszych rozwiązań jest bardzo wysoka. 

Czerwcowe wyniki badania fragmentacji systemu Android – opublikowane w całości na stronie developer.android.com:

fragmentacja_06Pierwsze, co można zauważyć to brak w zestawieniu 3.2 Honeycomb, co oznacza, że udział sprzętów z tą wersją systemu jest poniżej 0,1%. Poniżej 1% jest już także najstarszy z systemów 2.2 Froyo. Prawdopodobnie on również w ciągu najbliższych miesięcy zupełnie zniknie z rankingu.

Silny 2.3 Gingerbread w ciągu dwóch miesięcy (odkąd komentowaliśmy ostatnie wyniki – tutaj) stracił zaledwie 3%. Jest to efekt funkcjonowania na rynku wielu urządzeń, które dawno utraciły wsparcie producentów, ale cieszą się przywiązaniem swoich użytkowników. Zaledwie 2% utracił też 4.0 Ice Cream Sandwich – prawdopodobnie z tych samych powodów.

Pozytywną informacją jest na pewno to, że już 72% użytkowników korzysta z Androida 4.1 lub nowszego, czyli już nowoczesnych rozwiązań systemowych. Największy udział nadal ma Jelly Bean – 58,4%. Mimo iż w ciągu 2 miesięcy „Żelka” utraciła 3% użytkowników, to nadal ma bardzo silną pozycję, która jeszcze długo będzie niezachwiana.

Największy wzrost odnotował 4.4 KitKat zagarniając dla siebie 13,9% androidowego rynku (w kwietniu było to zaledwie 5,3%). W porównaniu jednak z iOS 7, który ma obecnie już 89% iUrządzeń wynik Androida prezentuje się mizernie. Producenci smartfonów i tabletów nie czują się zobligowani do bieżących aktualizacji. Samsung będący największym sprzedawcą słuchawek, zaczął inwestować w własny system mobilny, a zapowiadane aktualizacje Androida do wersji 4.4 nie obejmą najpopularniejszego modelu z serii Galaxy – SGS III.

Rozwiązaniem problemu fragmentacji ma być projekt Android Silver. Pod tym szyldem Google chce zebrać producentów, którzy wypuszczaliby na rynek urządzenia z czystą wersją systemu Android – bez nakładek i dodatków operatorów. Oznaczałoby to tym samym koniec serii Nexus. Czy projekt ten dojdzie do skutku i jaki będzie miał realny wpływ na rynek przekonamy się dopiero w kolejnych miesiącach.