Blog Educativo.pl Menu

Link:

Majowe wyniki fragmentacji

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

Tan1radycyjnie zaczynamy miesiąc, przyglądając się wynikom fragmentacji aktywnych wersji systemów mobilnych dwóch największych rywali: Google i Apple. Zarówno dla Androida, jak i iOS znacząco podniosły się notowania najnowszych odsłon systemu. 

Android

Najnowsza wersja systemu Lollipop dotała do mniej niż 1% użytkowników. Tymczasem to w tej aktualizacji znajdują się poprawki zwiększające wydajność urządzenia oraz dodające dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, gdy telefon zostanie skradziony. Łącznie Lollipop zebrał niespełna 10% całego rynku, podwajając udziały w ciągu zaledwie jednego miesiąca.

android_maj

Liderem statystyk kolejny raz pozostaje KitKat z niemal 40% rynku, a tuż za nim plasują się 3 wersje systemu pod jedną nazwą kodową – Jelly Bean z 39% udziału. Pozostałe wersje Androida to cały czas ponad 11% wszystkich urządzeń, łączących się ze Sklepem Google Play. Z drugiej strony, pozytywną informacją jest, że już 89% urządzeń może obsługiwać najnowsze wersje API i bibliotek.

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com

iOS

iOS 8 przekroczył wreszcie próg 80% udziału na rynku iPhonów i iPadów. Zmiana bezpośrednio wynika ze zmniejszenia się liczby użytkowników, korzystających z poprzedniej wersji mobilnego OS. Kolejny miesiąc z rzędu wykazywane jest 2% nadal aktywnych iUrządzeń, łączących się z App Store, a korzystających ze starszych wersji iOS.

apple_maj

Adopcja ósmej wersji systemu, nie przebiegła tak szybko, jak jego poprzednika. Stąd na rynku ciągle jest wiele urządzeń z iOS 7, a na horyzoncie już pojawia się 9. Jeżeli trend ten nie zostanie odwrócony, to wkrótce problemy Androida staną się także problemami iOS.

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Fragmentacja 2015

Styczeń Luty Marzec Kwiecień