Blog Educativo.pl Menu

Link:

Listopadowe wyniki fragmentacji

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

Listopadowe wyniki fragmentacji nie zaskakują, nie ma nagłych zwrotów akcji, ani niespodzianek. Widać jednak, że oba koncerny, Google i Apple, wyciągnęły wnioski po zeszłorocznych premierach swoich mobilnych systemów. 


Android

Dla Google żaden miesiąc z wynikami fragmentacji nie jest dobry. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo wolno, a opór producentów przed aktualizacjami nie zmienia nawet coraz bardziej świadoma postawa użytkowników. Tanich sprzętów po prostu nie opłaca się aktualizować, a to właśnie „taniego Androida” na rynku jest najwięcej.

W tej sytuacji 0,3%, które zdobył Android 6.0 Marshmallow w miesiąc po premierze można uznać za mały sukces. Jego poprzednikowi 3 miesiące zajęło, aby przekroczyć próg 0,1% i znaleźć się w ogóle w zestawieniu. Po roku 5.x Lollipop zebrał 25,6%, poprawiając wynik zaledwie o 2% w stosunku do października. Jest to też niemal tyle, ile w tym czasie utraciły dwie poprzednie wersje systemu, KitKat (37,8%) i JellyBean (29%).

4 wersje Androida zebrały łącznie 92,7% całego rynku. Z tej perspektywy sytuacja nie wygląda aż tak źle. Leciwe wersje Ice Cream Sandwich, Gingerbead i Froyo to już mniej 8%, ale w tym segmencie statystyki zmieniają się najwolniej.

android_listopad

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Wolisz zaoszczędzić 40% i od razu mieć wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Dla Apple fragmentacja to jedynie chwilowy problem. W kilkanaście tygodni po premierze nowy system powinien zdobyć właściwą przewagę i zdominować zamknięty rynek mobilnych urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka. Trzeba przyznać, że wyciągnięto lekcję po ubiegłorocznych problemach i teraz iOS 9 w swoim drugim zestawieniu zdobywa już 66 punktów procentowych. Prawdopodobnie kolejny duży skok w statystykach zobaczymy dopiero w styczniu, kiedy uwzględnione zostaną dane po gwiazdkowych prezentach, wśród których nie zabraknie nowych iPhone’ów i iPad’ów.

iOS 8 ciągle wykorzystywany jest w co czwartym urządzeniu mobilnym od Apple. To nadal znacząca liczba użytkowników, z których większość w najbliższych miesiącach w końcu zdecyduje się na aktualizację.

Jest jeszcze tajemniczy kawałek tortu określony jako „wcześniejsze”, który w ciągu miesiąca utracił zaledwie 1%. Niestety nie wiemy, ile z tych urządzeń korzysta nadal z iOS 7, iOS 6 czy może jeszcze z iOS 5. Ciekawe, jak wyglądałyby dane, gdyby Apple podawał je z dokładnością do 0,1%?

ios_listopad

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje, wykorzystując najnowsze funkcje dostępne w iOS 9, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w pakiecie Programista iOS

Fragmentacja 2015

Aby łatwo można było wrócić do wyników fragmentacji z poprzednich miesięcy, poniżej dodajemy listę linków.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.