Blog Educativo.pl Menu

Link:

Kwietniowe wyniki fragmentacji

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

originalMinął kolejny miesiąc a w zestawieniu działających wersji systemu Android pojawiła się kolejna pozycja. Apple w tym miesiącu lekko opóźnił aktualizację danych, ale w jego przypadku kolejne informacje są kolejnym tryumfem nad konkurentem. 

Android

Od lat problem fragmentacji się pogłębia, a Google mimo kilku pomysłów (np. projekt Android Silver) nie potrafi egzekwować aktualizacji od producentów urządzeń. Tymczasem w sytuacji, gdy duża grupa użytkowników nadal korzysta z przestarzałych rozwiązań, nie wpływa to korzystnie na postrzeganie systemu.

W sytuacji, gdy jedynie nieliczni mogą cieszyć się z aktualizacji, wywołuje to u większości frustrację i zniechęcenie.

android kwiecień

Najstarsze systemy niewiele straciły udziałów w rynku w stosunku do poprzedniego miesiąca: Froyo bez zmian, Gingerbread stracił zaledwie 0,4%, a Ice Cream Sandwich tylko 0,2%. Łącznie to nadal 12,5% urządzeń, które nie obsługują już większości nowych funkcji i coraz częściej wsparcie dla nich pomijane jest przez deweloperów aplikacji.

Od wielu miesięcy niekwestionowanym liderem były trzy wersje Androida o jednej nazwie kodowej Jelly Bean. W porównaniu z marcem strata była już jednak na tyle duża, że po półtora roku od premiery to KitKat ma teraz największy udział w rynku. Zarówno Jelly Bean jak i KitKat dominują obecnie na rynku, mając w posiadaniu 82,1% wszystkich urządzeń łączących się ze Sklepem Google Play.

Najmłodszy Lollipop nadal ma bardzo skromny wynik, a dodatkowy podział na dwie wersje dobitniej pokazuje, jak wolno wprowadzane są kolejne aktualizacje.

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com

iOS

Zamieszanie w wersjach Androida na rynku bardzo dobrze wykorzystuje iOS, który jest liderem wśród przedsiębiorców. W firmach zdecydowanie łatwiej zainwestować w urządzenia z systemem z gwarancją aktualizacji w tym samym czasie niż nieprzewidywalnego Androida.

ios kwiecień

Najnowsza wersja iOS 8 zyskała 3% rynku w porównaniu z początkiem marca, czyli więcej niż androidowy lizak (2,1%). Coraz wyraźniej widać, że osoby korzystające ze starszych urządzeń Apple wymieniają je na najnowsze iPhony i iPady.

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Fragmentacja 2015

Styczeń Luty Marzec