Blog Educativo.pl Menu

Link:

Koniec wsparcia dla ADT w Eclipse

w kategoriiAndroid przez Educativo
Skomentuj

blog-eclipse

Google wydało oświadczenie o ostatecznym zakończeniu wsparcia dla Eclipse ADT. Jednocześnie wszyscy deweloperzy aplikacji zostali zachęceni do migrowania swoich projektów i dalszego programowania w Android Studio.


Eclipse od IBM

Eclipse stworzony został przez firmę IBM w 2004 roku, obecnie nad jego rozwojem czuwa Fundacja Eclipse. Ponieważ platforma udostępniona została na zasadach open source, szybko zdobyła dużą popularność wśród programistów.

Od początku istnienia Androida, to właśnie dla Eclipse przygotowany został oficjalny plugin, który miał ułatwiać tworzenie aplikacji na nowy system mobilny. Android Developers Tools było nieprzerwanie wspierane przez Google aż do 2015 roku.

Na początku listopada 2016 r. Google na swoim blogu oświadczyło o ostatecznym zakończeniu wsparcia dla wszystkich narzędzi przygotowanych dla Eclipse (1). Nie oznacza to końca tej popularnej platformy. Eclipse dalej będzie rozwijany przez społeczność, ale wszystkie nowości systemu Android będą z czasem coraz trudniej dostępne dla deweloperów.

keyboard-561016_1920

Oczywiście zmiana ulubionego środowiska programistycznego nie jest łatwa i na początku często wpływa na zmniejszenie efektywności pracy, ale warto pewne kroki podjąć już teraz.


Migracja projektów z Eclipse do Android Studio

Google zdaje sobie sprawę, że taka zmiana środowiska programistycznego nie jest łatwą decyzją dla deweloperów, dlatego stara się to maksymalnie ułatwić. W przygotowanym SDK wbudowane jest już narzędzie, ułatwiające przenoszenie projektów tworzonych z myślą o systemie Android. Migrować możesz zarówno całe projekty jak i poszczególne moduły.

Zanim jednak zdecydujesz się na przeniesienie projektu sprawdź:

  • czy masz dobrze skonfigurowany plik AndroidManifest.xml,
  • czy w przenoszonym pliku zapisane są wszystkie ostatnie zmiany,
  • czy w projekcie wykorzystujesz inne wtyczki niż ADT (mogą nie być wspierane przez Android Studio).

Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję Android Studio i czy program może łączyć się z internetem.

Aby zaimportować nowy projekt stworzony w Eclipse ADT, włącz Android Studio i upewnij się, że wszystkie inny projekty są wyłączone. Następnie w menu programu wybierz: File > New > Import Project

Aby zaimportować nowy moduł w otworzonym projekcie w Android Studio należy wybrać: File > New > Import Module

computer-1209641_1920

Więcej na temat migrowania projektów do Android Studio znajdziesz tutaj.


Zacznij programować w Android Studio

Jeżeli nie korzystałeś wcześniej z Android Studio polecamy Tobie kurs online Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji.

W trakcie 9 godzin nauki z trenerem nauczysz się płynnie obsługiwać nowe SDK, a do tego poznasz nowe rozwiązania, które na pewno przydadzą się Tobie w programowaniu aplikacji na Androida. Na koniec szkolenia otrzymasz certyfikat.

Do 20 listopada możesz zacząć kurs 25% taniej – aktywuj zniżkę klikając w link lub wpisz kod: MIGRACJA podczas składania zamówienia.

Przekonaj się, że programowanie aplikacji na Android w nowym SDK jest łatwiejsze, a dzięki wsparciu Google zawsze będziesz korzystać z aktualnych i najnowszych rozwiązań przygotowanych dla deweloperów.

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.