Blog Educativo.pl Menu

Link:

Grudniowe wyniki fragmentacji

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

iphone-830480_1920

Wyniki fragmentacji podawane przez Google i Apple w cyklach miesięcznych mają służyć deweloperom. Dzięki tej wiedzy mogą oni odpowiednio dopasowywać swoje aplikacje, rezygnując ze wsparcia dla systemów wychodzących z rynku. 


Android

Najstarsze wersje systemu Android cały czas wykorzystywane są przez użytkowników smartfonów. Systemy 2.x, czyli Froyo i Gingerbread to cały czas 3,6% wszystkich urządzeń, łączących się ze Sklepem Google Play.

Na rynku od lat dominują wersje 4.x, czyli odchodzący Ice Cream Sandwich, przebojowa „Żelka” i popularny KitKat. Wspólnie zebrały 66,4%. Ubiegłoroczna piąta wersja systemu Android ciągle jeszcze nie przekroczyła 30%, Lollipop osiągnął wynik 29,5%. Najmłodszy Marshmallow to ciągle mniej niż 1% rynku.

Kolejny miesiąc z rzędu liderem statystyk pozostaje wersja 4.4 KitKat.

android-grudzień

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Wolisz zaoszczędzić 40% i od razu mieć wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Przez ostatni miesiąc iOS 9 zyskał zaledwie 4%, zdobywając już 70% całego rynku iPhone’ów i iPadów, łączących się z App Store. Z perspektywy Androida jest to wynik przytłaczający, ale dla Apple nie jest to jeszcze pełny sukces. Nadal 1/3 urządzeń pracuje na starszych systemach. Od ostatniego zestawienia iOS 8 stracił 3%, a „wcześniejsze” wersje zaledwie 1%. Widać, że ta ostatnia grupa jest najmniej skłonna do zmian, korzystając dalej z iOS 7 i starszych wersji systemu.

Dla deweloperów aplikacji na iOS ważna jest też statystyka, że już 92% urządzeń na rynku może korzystać z aplikacji pisanych w języku Swift. Już teraz jest to 14. najpopularniejszy język programowania na świecie wg. TIOBE, a po opublikowaniu narzędzi do tworzenia języka w serwisie GitHub na licencji Apache 2.0 na pewno zainteresuje kolejnych programistów.

ios-grudzień

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje, wykorzystując najnowsze funkcje dostępne w iOS 9, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w pakiecie Programista iOS

Fragmentacja 2015

Interesują Cię wyniki fragmentacji z poprzednich miesięcy? Poniżej znajdziesz szybką listę, dzięki której od razu trafisz do konkretnych wpisów.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec

Sierpień Wrzesień Październik Listopad

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.