Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja we wrześniu

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

fragmentacja-wrzesien-2016

Oficjalne premiery iOS 10 i Android 7.0 Nougat już za nami. Sprawdziliśmy, jak wyglądał problem fragmentacji, z którym przyjdzie im się zmierzyć. 


Android

Android 7.0 Nougat zadebiutował oficjalnie na rynku 22 sierpnia, ale próżno go szukać w statystykach zbieranych na początku września. Powolna adaptacja nowych wersji zielonego robota nauczyła nas, że prawdopodobnie pojawi się u dołu listy dopiero w październiku lub w listopadzie. Producenci smartfonów i tabletów, wspierający aktualizacje tylko dla swoich flagowych modeli powodują coraz większą fragmentację rynku. Dla większości użytkowników Androida możliwość korzystania z nowszej wersji oprogramowania pojawia się dopiero po zakupie nowego urządzenia.

Na początku września liderem rynku pozostawał dwuletni Lollipop z wynikiem 35%. Na drugim miejscu uplasował się trzyletni KitKat – 27,7%, a dopiero na trzeciej pozycji znaleźć można ubiegłoroczną premierę Android 6.0 Marshmallow. „Pianka” jest obecnie aktywna dopiero na 18,7% wszystkich urządzeń, co jest gorszym wynikiem niż ten uzyskany przez „lizaka” rok wcześniej (sprawdź wrzesień 2015). Czteroletni Jelly Bean nadal też pozostaje ważną częścią rynku, uzyskując w tym miesiącu 15,6%.

Dobrą nowiną jest, że deweloperzy decydujący, aby ich aplikacje wspierały urządzenia z systemem w wersji 4.1 lub nowszej, mają tym samym dostęp do 97% rynku Androida. Oznacza to jednak kompromisy względem funkcjonalności, ponieważ wiele nowych API może być już niekompatybilna ze starszymi odsłonami systemu.

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na Androida, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Możesz zaoszczędzić aż 40% od razu aktywując wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

iOS 10 zadebiutował 13 września. Z informacji podawanych przez MixPanel wynika, że w ciągu pierwszego tygodnia został już zainstalowany na 34% wszystkich iPhonów i iPadów na świecie. Szybkie tempo adaptowania nowej aktualizacji jest charakterystyczne dla zamkniętego systemu Apple.

Tymczasem na dzień przed jego oficjalną premierą iOS 9 był aktywny na 88% urządzeń mobilnych od Apple. Jest to wynik o 1% wyższy niż ten zdobyty przez „ósemkę” rok wcześniej. Czy najnowszej wersji uda się pobić kolejny rekord?

Warto też przypomnieć, że dopiero od ósmej wersji systemu iPhony i iPady obsługują aplikacje napisane w języku Swift. Deweloperzy, tworzący nowoczesne aplikacje, wykorzystujące najnowsze funkcje Swift, docierają już zatem do praktycznie całego rynku.

ios-wrzesien2016

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje na iOS, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w pakiecie Programista iOS

Fragmentacja 2016

Interesują Cię wyniki fragmentacji z poprzednich miesięcy? Poniżej znajdziesz szybką listę, dzięki której od razu trafisz do konkretnych wpisów.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.