Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja w styczniu

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

office-620817_1920

Po roku śledzenia wyników fragmentacji przygotowaliśmy dla Was podsumowanie minionego roku. Sprawdźcie, jak przez ostatnie 12 miesięcy radziły sobie z wewnętrznymi podziałami dwie największe platformy mobilne. 


Android

Fragmentacja systemu Android jest wpisana w rdzeń jego ogromnej popularności. Przypomnijmy pokrótce, że wynika to z wielkiej liczby aktywnych smartfonów i tabletów z najniższej półki cenowej, które już wchodząc na rynek nie mają najnowszej wersji systemu i nigdy nie otrzymają aktualizacji. Fragmentację pogłębia też to, że większość tzw. „budżetowców”, która wychodzi z najnowszym w danym momencie systemem też nigdy nie otrzyma kolejnej aktualizacji od producenta. Słuchawki z najwyższej półki mogą liczyć na jedną dużą aktualizację. Powoduje to niekończącą się spiralę korzystania z ciągle starszego systemu niż jest obecnie wydany przez Google, a tylko nieliczni mogą korzystać z najnowszych rozwiązań.

android_styczeń

Niemniej widać pewien sukces w stosunku do ubiegłego roku. Najnowszy system 6.0 Marshmallow istnieje na wykresie z zawrotnym wynikiem 0,7%. Jego bezpośredni poprzednik, czyli 5.x Lollipop długo się rozkręcał zanim przebił magiczną barierę 0,1%. Po roku ciągle ma mniej niż przed laty KitKat aż o 6,5 pkt %. Tymczasem 4.4 KitKat przez tych 12 miesięcy stracił zaledwie 3 pkt %. Jelly Bean ukończył rok z wynikiem 24,7%, tracąc w tym czasie niemal drugie tyle (21,3%). Użytkownicy „Żelki” w tym roku najczęściej zmieniali telefony na nowsze modele.

fragmentacja styczeń android

4.0 Ice Cream Sandwich stracił 4 pkt %, podobnie jak 2.3 Gingerbread – 4,8%. Najmniejszą zmianę odnotował najstarszy z Androidów, czyli 2.2 Froyo. Przez cały 2015 rok zrezygnowało z niego zaledwie 0,2% użytkowników. Jeżeli tendencja byłaby podobna, to dla tych 3 systemów będzie to już ostatni rok na rynku.

Wykresy pochodzą z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Wolisz zaoszczędzić 40% i od razu mieć wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Niestety Apple ciągle nie udostępnił danych na temat fragmentacji systemu iOS w nowym roku. W porównaniu do Google, informacje te podawane są w nieregularnych odstępach czasu. Poprzednio wyniki opublikowano z dwutygodniowym odstępem czasu, a teraz minął już miesiąc bez nowych danych.

ios_styczeń

Porównując dane ze stycznia ubiegłego roku i tych dostępnych obecnie, widać, że system iOS 9 radzi sobie na rynku odrobinę lepiej niż iOS 8. Przypomnijmy jednak, że „ósemka” spotkała się z dużymi problemami w pierwszej fazie wprowadzenia na rynek, kiedy okazało się, że dla aktualizacji OTA wymagane jest zwolnienie 5 GB pamięci urządzenia. Wiele osób zniechęciło się wtedy do zmiany systemu lub odłożyło ją na później. iOS 9 już nie miał takich problemów, a mimo to proces adaptacji na rynku nie jest dużo szybszy. Zebrał tylko 3% więcej niż poprzednik.

fragmentacja styczeń ios

Podwoiła się do tego liczba osób korzystająca z najstarszych wersji systemu. Urządzenia są trwalsze, a więc też czas efektywnego korzystania z nich się wydłuża, natomiast przeprowadzenie aktualizacji jest ryzykowne, gdyż może spowolnić jego działanie. Tym bardziej żałujemy, że dane te nie są bardziej szczegółowe.

Wykresy pochodzą z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje, wykorzystując najnowsze funkcje dostępne w iOS 9, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w pakiecie Programista iOS