Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja w lipcu

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

smartphone-1281669_1920

Wielkimi krokami zbliżają się oficjalne premiery najnowszych wersji systemów Android i iOS. Jak do tej pory radzą sobie iOS 9 i Android 6.0 Marshmallow? 


Android

Fragmentacja Androida jest i będzie tematem, który nigdy nie przeminie. Producenci mający bogate portfolio smartfonów i tabletów w różnych kategoriach cenowych nie mają ochoty aktualizować ich wszystkich. Posiadanie starej wersji systemu staje się kolejnym czynnikiem, który ma skłonić użytkownika do wymiany urządzenia na nowsze. Standardem staje się wypuszczenie na rynek urządzeń, które nigdy nie dostaną aktualizacji systemowej.

Do końca sierpnia ma oficjalnie zadebiutować Android 7.0 Nugat. Lista urządzeń, dla których producenci już zapowiedzieli aktualizację, nie jest zbyt długa link.

Tymczasem obecnie najnowsza wersja zielonego robota plasuje się daleko w tyle za rynkowym liderem. Dwuletni Lollipop dopiero od kilku miesięcy cieszy się przewagą (35,1%) nad trzyletnim już KitKatem (30,1%). Marshmallow po prawie roku od premiery nie wyprzedził jeszcze nawet czteroletniego Jelly Bean (17,8%).

Coroczne tempo aktualizacji nie sprzyja ujednolicaniu rynku Androida, a liczba systemów, dla których deweloperzy muszą utrzymywać wsparcie staje się z każdym rokiem coraz dłuższa.

android_lipiec16

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Wolisz zaoszczędzić 40% i od razu mieć wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Po dwumiesięcznym oczekiwaniu zaktualizowane zostały wyniki fragmentacji systemu iOS.

Od maja pojawiło się na rynku 2% więcej urządzeń, korzystających z iOS 9. Z wykresu możemy także odczytać, że były to zapewne zakupione nowe iPhone’y i iPady, gdyż o dokładnie 2% zmniejszyła się grupa aktywnych urządzeń z zainstalowanym iOS 7 lub starszym.

Obecny wynik iOS 9 jest już teraz wyższy niż zdobyty przed rokiem przez „Ósemkę”. Czy zdobędzie 90% rynku przed premierą dziesiątej wersji systemu? Pewne jest jedno – przy corocznych dużych aktualizacjach systemu jedynie zamknięte rozwiązania umożliwiają udostępnienie zmian wszystkim użytkownikom.

ios_lipiec16

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje, wykorzystując najnowsze funkcje dostępne w iOS 9, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w pakiecie Programista iOS

Fragmentacja 2016

Interesują Cię wyniki fragmentacji z poprzednich miesięcy? Poniżej znajdziesz szybką listę, dzięki której od razu trafisz do konkretnych wpisów.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec