Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja w lipcu

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

Fragmentacja na iOS? Tak, nie wszyscy użytkownicy chcą aktualizować swoje iPhony i iPady. Tymczasem w świecie Androida większość użytkowników nigdy nie stanie przed taką decyzją. 


Android

Powoli znikają z rynku najstarsze wersje Androida. Leciwe systemy Gingerbread i Ice Cream Sandwich już dawno przestały być wspierane przez deweloperów. Mają nadal możliwość łączenia się ze sklepem Google Play, ale większość nowych aplikacji nie będzie już na nich poprawnie działać.

Praktycznie wszyscy użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem Android korzystają z nowszych 5 wersji OS. Najstarszą liczącą się jeszcze wersją jest Jelly Bean, która nadal zainstalowana jest na 8,1% urządzeń. O rok młodszy od niej KitKat swego czasu uchodził za najbardziej niezawodny system mobilny. Nic dziwnego zatem, że nadal ma ponad 17% rynku.

Lollipop jeszcze niedawno cieszył się pozycją lidera, dziś zaledwie różnicą niespełna 2% oddaje prymat już prawie dwuletniemu Marshmallow. Najnowsza dystrybucja przekroczyła 11%, ale to nadal jest mniej niż rok temu w tym czasie zdobył jego bezpośredni poprzednik.

Adaptacja nowych wersji systemu coraz bardziej zwalnia. Czy Google znajdzie kiedykolwiek skuteczną metodę, aby temu przeciwdziałać?

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najnowszą wersję Androida 7 Nougat, polecamy kurs Android Studio – programowanie aplikacji w praktyce
Możesz zaoszczędzić aż 40% aktywując wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Chociaż niektórzy w to nie wierzą, to fragmentacja w świecie Apple też istnieje. Oczywiście skala zjawiska jest nieporównywalnie mniejsza i lider osiąga zawsze w krótkim czasie zdecydowaną przewagę rynkową, ale mimo to warto przyglądać się tym danym. Tak z ciekawości.

Wyniki opublikowane przez Apple w lipcu prezentują dokładnie taką samą sytuację jak miesiąc temu. Rynek nie zmienił się nawet o 1%. Co ciekawe, identyczny rozkład procentowy odnotowany był także rok temu, kiedy prym wiódł iOS 9.

14% użytkownik uznało jednak, że nie będzie korzystać z nowszego systemu. Świadomie nie decydują się na aktualizację lub korzystają ze starych modeli urządzeń, które nie są kompatybilne z nowym OS.

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje na iOS, watchOS i tvOS, polecamy najnowszy kurs Swift 3 – tworzenie aplikacji na iOS
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w ramach pakietu Programista iOS
  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.