Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja w kwietniu

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

office-620822_1920

Porównaliśmy najnowsze dostępne wyniki fragmentacji dla Androida i iOS. Coraz więcej słychać o tegorocznych premierach Androida N i dziesiątej wersji iOS, jak jednak do tej pory radzą sobie poszczególne odsłony systemów?


Android

Najnowsza wersja systemu Android kolejny miesiąc z rzędu podwoiła swoje wyniki. Jednak po pół roku od premiery wynik poniżej 5% trudno nazwać sukcesem – tym bardziej, że Lollipop rok wcześniej o tej porze osiągnął już 5,4%, co było powtórzeniem wyniku poprzedzającego go KitKata. Pomimo, że producenci otrzymali wcześniej dostęp do systemu Marshmallow w wersji beta, nadal nie są w stanie przygotować w odpowiednio krótkim czasie aktualizacji dla swoich smartfonów i tabletów, a wręcz przeciwnie – aktualizacje pojawiają się coraz później.

Tymczasem Lollipop umacnia się powoli na pozycji lidera z wynikiem 35,8% rynku, a tuż za nim plasuje się dwuletni KitKat z wynikiem 33,4%. Trzecim znaczącym systemem pozostaje Jelly Bean, który działa na 21,3% wszystkich urządzeń z Androidem. Wyniki pozostałych trzech, najstarszych wersji systemu mobilnego od Google przez ostatni miesiąc nie uległy zmianie.

android_kwiecien16

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Programiści przygotowujący swoje aplikacje powinni zadbać o wsparcie dla urządzeń z system nie niższym niż 4.1 Jelly Bean. Zapewni to dostęp do ich programu dla 95,1% użytkowników, korzystających z usług Google Play, czyli dla praktycznie całego rynku z system Android.

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Wolisz zaoszczędzić 40% i od razu mieć wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

 

Ponieważ wyniki fragmentacji systemu iOS nie są podawane w regularnych odstępach czasu, dlatego w dniu dzisiejszym najnowszymi statystykami są dane z początku marca.

Porównując dane z poprzedniego okresu widać, że iOS 9 systematycznie zdobywa każdego miesiąca po kilka procent nowych użytkowników. Obecny wynik jest również podobny do tego, który rok temu uzyskała ósma wersja systemu, a nawet jest o 4% wyższy. Zastępowalność starych wersji iOS przez nowe przyspieszyła.

 

ios_kwiecien16

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Apple zachęca deweloperów, aby tworzyli swoje aplikacje przede wszystkim z myślą o najnowszej wersji systemu. Dlatego też nowości dostępne dla programistów w języku Swift 2 nie są już kompatybilne z systemem iOS 8.

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje, wykorzystując najnowsze funkcje dostępne w iOS 9, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w pakiecie Programista iOS

Fragmentacja 2016

Interesują Cię wyniki fragmentacji z poprzednich miesięcy? Poniżej znajdziesz szybką listę, dzięki której od razu trafisz do konkretnych wpisów.

Styczeń Luty Marzec

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.