Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja w grudniu

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

Tym razem bez większych opóźnień Google opublikowało statystyki związane z aktywnością na rynku różnych wersji systemu Android. Tegoroczna premiera praktycznie nie istnieje jeszcze na rynku. Jednak także iOS 10 nie razi sobie tak dobrze jak jego poprzednik. 


Android

Tegoroczna wersja systemu Android nadal ledwo mieści się comiesięcznych statystykach fragmentacji. W ciągu ostatniego miesiąca Android 7.0 Nougat zwiększył swój udział o zaledwie 0,1%! Po kilku miesiącach od premiery nadal więcej osób słyszało o nowym systemie niż mogło z niego realnie skorzystać. Wynik ten utwierdza tezę, że fragmentacja w świecie zielonego robota będzie postępować, a kolejne wersje będą przyjmowane przez rynek coraz wolniej.

Liderem pozostaje Android 5.x Lollipop z niemal dokładnie tym samym wynikiem, co w listopadzie – 34% (strata zaledwie 0,1%). Powoli na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń z ubiegłoroczną premierą – Android 6.0 Marshmallow, która jest obecnie na drugim miejscu podium, wyprzedzając wreszcie trzyletniego Androida 4.4 KitKat. Sukcesywnie traci też swój udział Jelly Bean (12,8%) i Ice Cream Sandwich (1,2%).

Najstarsze dwie wersje od następnej aktualizacji usług Google Play przestaną być wspierane. Część aplikacji przestanie działać, więc prawdopodobnie wkrótce znikną z zestawienia. Więcej o zakończeniu wsparcia dla systemów mobilnych Gingerbread i Froyo przeczytasz tutaj.

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na Androida, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Możesz zaoszczędzić aż 40% aktywując wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Pomimo 3% zwiększenia udziału na rynku na przełomie ostatniego miesiąca, iOS 10 nie odniósł takiego sukcesu jak jego bezpośredni poprzednik. W tym samym czasie w ubiegłym roku (zobacz: Grudniowe wyniki fragmentacji 2015) iOS 9 był już aktywny na 70% iPhone’ów i iPadów.

Najwyraźniej nowe aktualizacje istalowane są przez użytkowników coraz później, ponieważ to właśnie z grupy korzystającej z iOS 9 „ubyło” zaledwie 3%, a statystyka określająca wcześniejsze wersje iOS nie uległa żadnej zmianie. Prawdopodobnie sytuacja na rynku odmieni się po Świętach, kiedy aktywowane zostaną nowe iUrządzenia sprezentowane pod choinkę. ; )

Wykres pochodzi z serwisu developer.apple.com

Jeżeli już teraz chcesz się nauczyć programować aplikacje na iOS i watchOS, polecamy szkolenie Swift 2.0 – tworzenie aplikacji na iOS 9
Chciałbyś zaoszczędzić 40%? Wybierz kompleksową naukę programowania aplikacji w języku Objective-C i Swift dostępną w ramach pakietu Programista iOS

Fragmentacja 2016

Interesują Cię wyniki fragmentacji z poprzednich miesięcy? Poniżej znajdziesz szybką listę, dzięki której od razu trafisz do konkretnych wpisów.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.