Blog Educativo.pl Menu

Link:

Fragmentacja w czerwcu

w kategoriiAndroid przez Educativo
Skomentuj

android-604356_1920

Comiesięczne wyniki fragmentacji fascynują nielicznych, przerażają deweloperów i są obojętne dla większości użytkowników urządzeń z zielonym robotem. Sprawdziliśmy, jak w czerwcu zmieniła się sytuacja w świecie Androida. 


Android

Najstarsze, bardzo przestarzałe wersje systemu Android nadal funkcjonują na rynku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ilość sprzętów z wersjami Froyo, Gingerbread i Ice Cream Sandwich zmniejszyła się zaledwie o 0,3%. Pozytywną stroną tej informacji jest jednak fakt, że z nowoczesnych odsłon Androida korzysta już 96% urządzeń mobilnych.

Najwięcej smartfonów i tabletów działa pod kontrolą zeszłorocznego wydania Lollipop – 35,4% i już ponad dwuletniego KitKata – 31,6%. Z bardzo popularnej niegdyś „Żelki” korzysta jeszcze 18,9% wszystkich urządzeń z zainstalowanym sklepem Google Play.

Najnowszy system Android 6.0 Marshmallow zainstalowany został dopiero na co dziesiątym urządzeniu, a część osób testuje już możliwości tegorocznej nadchodzącej premiery – Androida N. Tempo przyjmowania na rynku nowych wersji systemu znacząco zwolniło. W czerwcu ubiegłego roku Lollipop zdobył już 12,4%, a dwa lata temu KitKat uzyskał wynik 13,6%. Nie zachodzi zastępowalność systemów, dlatego co roku wraz z wydaniem kolejnej wersji Androida liczba różnych wersji aktywnych na rynku będzie wzrastać.

Problem fragmentacji nie dotyczy jednak zwykłych użytkowników, którzy najczęściej nie orientują się nawet, z której wersji systemu korzystają. Problem ten jednak jest często bolączką deweloperów aplikacji mobilnych, którzy muszą dostosować swoje projekty nie tylko do różnych parametrów urządzeń, ale także do różnych wersji systemu na nich zainstalowanych.

Wykres pochodzi z serwisu developer.android.com.pl

Jeżeli chcesz się nauczyć programować aplikacje na najpopularniejszą wersję systemu Android, polecamy kurs Android Studio od podstaw – tworzenie aplikacji
Wolisz zaoszczędzić 40% i od razu mieć wszystkie szkolenia z zakresu programowania aplikacji na system Android – wybierz pakiet Programista Android

iOS

Niestety Apple do dnia dzisiejszego nie przestawił czerwcowych wyników fragmentacji dla systemu iOS.


Fragmentacja 2016

Interesują Cię wyniki fragmentacji z poprzednich miesięcy? Poniżej znajdziesz szybką listę, dzięki której od razu trafisz do konkretnych wpisów.

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj