Blog Educativo.pl Menu

Link:

Dyżur eksperta ds. Android

w kategoriiWydarzenia przez Educativo
Skomentuj

and-200x200Realizujesz kurs programowania aplikacji na system Android od Educativo? Sam próbujesz swoich sił w programowaniu gier mobilnych? Na pewno masz wiele pytań na temat tworzonego kodu. Zapraszamy jutro (w środę), 18 września na godz. 19:00 na dyżur eksperta ds. Android – Piotra Potulskiego! 

Nasz ekspert postara się odpowiedzieć w sposób wyczerpujący wszystkim Użytkownikom, którzy zgłoszą swoje pytania.

Pytania prosimy zapisywać w komentarzach pod tym postem.  Aby ekspert mógł odpowiedzieć w sposób pełny, prosimy uwzględnić w pytaniu wszystkie ważne szczegóły sprawy.

Ekspert dostępny będzie on-line od godz. 19:00 do godz. 21:00.

 • Piotr

  Witam podłączyłem moje urządzenie via USB ale nie widać go w perspektywie DDMS w ADT (eclipse). System Ubuntu. Włączyłem w ustawieniach urządzenia ustawienia/opcje programistyczne/debugowanie USB. Po tym zabiegu pojawiło się jakieś urządzenie w DDMS ale o nazwie „????????????”, nic z niego nie mogę przeczytać, wrzucić na telefon, brak dostępu do logów, konsoli, etc. Proszę o pomoc, w kursie podstawowym nie znalazłem rozwiązania.
  PS. podobna sytuacja występuje pod windows

  • Piotr Potulski

   W 99% przypadków problemem są sterowniki ADB – należy upewnić się, że w systemie Windows widoczne jest urządzenie ADB w managerze urządzeń. Jeśli nie, wyszukać sterowniki ADB dla tego konkretnego modelu urządzenia. Ustawienie w telefonie debugowania (w ustawieniach) załatwiało sprawę do wersji 4.2, obecnie należy jeszcze autoryzować komputer do łączenia się w trybie debugowania z komputerem (potwierdzić dialog na telefonie, po podłączeniu ADB)

 • Maciek

  Znam podstawy C++ na poziomie akademickim. Nigdy nie pisałem niczego komercyjnie, ani żadnych szczególnie dużych projektów. Od czego zacząć naukę programowania na androida? Jak z tym ruszyć? Czy są jakieś książki, które Pan poleca? Większość problemów można rozwiązać na zasadzie wpisania w google „how to android” niemniej to chyba nie do końca wystarczy osobie, która zaczyna.

  • Piotr Potulski

   Szykanie w Google jest bardzo dobrą metodą nauki. Na twoją korzyść przemawia rówież fakt, że Java jest językiem dużo prostszym od C++. Książki w języku Polskim naprawdę ciężko polecić. W języku angielskim: http://commonsware.com/mmurphy dostępne on-line, idealne dla osób, które zaczynają pisać na Androida, mając już jednak wiedzę o programowaniu jako takim.

 • Tobiasz

  Witam serdecznie,
  Ode mnie dwa pytania:
  1) Pojawiły się ostatnio w internecie informacje o środowisku MONO, które tym razem umożliwia programowanie na urządzenia mobilne z androidem poprzez język c#. Jako, że mam pewne doświadczenie w .NET(c#) chciałbym podpytać czy miał Pan styczność z MONO-Andorid i jakie są wrażenia.
  2) Drugie pytanie dotyczy dokumentacji. Z jakich źródeł korzysta Pan aby pogłębić lub uzupełnić swoją wiedzę z zakresu programowania na platformę android? Czy wystarcza „tylko” dokumentacja (http://developer.android.com/). czy może mógłby Pan podzielić się jakimiś ciekawymi linkami do np. blogów (w języku polskim lub angielskim)?

  • Piotr Potulski

   1) Koszystam z Mono podczas tworzenia gier (Unity) podstawowym problemem wszystkich rozwiązań multiplatformowych jest fatalna jakość pracy w momencie wyjścia poza częsć wspólną. Dodatkowo należy pamiętać, że DOBRA aplikacja mobilna to taka, która jest zgodna z filozofią systemu. Oznacza to, żę spora część kodu tak czy inaczej będzie musiała zostać zmieniona.
   2) Podstawowe moim zdaniem źródło dla programujących w Android to http://stackoverflow.com/ należy bardzo uważać z korzystaniem z kodu znalezionego w internecie – SDK Androida zmieniało się bardzo dynamicznie i niektóre z tych rozwiązań mogą już zwyczajnie nie działać.

 • Piotr

  Czy można z Panem dyżurnym skontaktować się telefonicznie ?

  • admin

   Podczas dzisiejszego dyżuru można kontaktować się wyłącznie na blogu.

 • Piotr

  Mam pewne uwagi dotyczące lekcji SQLite część 1 oraz 2. Wychodzą ni pewne nieścisłości (błędy) … i wydaje mi się, że w tych lekcjach są pewne błędy (przerabiałem kilka razy krok po kroku).

 • Piotr

  Proponuję, by rozwiązać problem tych zajęć, aby został zamieszczony pełny kod dotyczący „SQLite część 1 i 2”

  • Piotr Potulski

   Przekażę informację autorom kursu – nie ja go prowadzę i nie mam dostępu do kodó w nim użytych 🙂 Jeżeli masz jakieś specyficzne pytanie dotyczące SQLite chętnie odpowiem.

 • Mariusz

  Witam, chciałbym na podstawie kursu android stworzyć swoją aplikację. Problem mój polega na tym, że nie za bardzo wiem i w kursie jak na razie również nie znalazłem jeszcze, jak zrobić layout tej apki na podstawie własnego szablonu. Czy za pomocą rysowania, tak jak w kursie wyświetliliśmy ikone? czy jest jakiś inny sposób?

  • Piotr Potulski

   Najlepszy moim zdaniem sposób nauczenia się projektowania layoutów to pobranie Android Studio i korzystanie z dostępnego tam edytora wizualnego – od razu widać w jaki sposób projektowanie przekłada się na na wygląd, a zmiana wyglądu na kod layoutu.

 • Paweł

  Moje pytanie bardziej do serwisu Educatiovo niż samego eksperta: Czy przygotowują Państwo może trzecią cześć kursy programowania Androida oraz cy można by umieszczać w każdej lekcji kody źródłowe aplikacji. Myślę, że nie jednej osobie rozwiązało by to problemy jak np koledze Piotrowi (patrz wyżej ;))

  • admin

   Planujemy na pewno kolejne szkolenia z zakresu programowania na Androida, jeżeli ma Pan konkretne propozycje tematów/lekcji, proszę o info przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na maila. Kody źródłowe rzeczywiście będą pomocne, postaramy się je umieścić:-)

 • Kuba

  Witam, dodalem do aplikacji element MapView i mi pokazuje jedynie siatkę bez mapy. Google już nie używa MD5 tylko SHA1 i API v2. Czy da się to jakoś zrobić aplikację pod Androida 2.3?

  • Piotr Potulski

   Po pierwsze – należy się 5 razy upewnić, że kod przekazany Google jest prawidłowy. Po drugie kolejne 5 razy upewniamy się, żę w konsoli włączyliśmy odpowiednie API. Po trzecie – i chyba najważniejsze – należy uważnie przerobić tutorial Google dotyczący łączenia się z Google Play Services (aktualnie mapy powinny korzystać właśnie z tego rozwiązania). Błąd, który otrzymujesz, wskazuje że istnieje jakiś problem w połączeniu się z usługą Google Play na telefonie.

   Dodam jeszcze z własnego doświadczenia – wszystko zaczęło mi działać po zrestartowaniu telefonu. Google Play potrafi zapamiętać część danych na telefonie i bywa różnie…

 • Kuba

  oczywiście dałem klucz itd.

 • Kuba

  dodam jeszcze, że pojawia się błąd cannot connect factory client

 • Piotr

  To poproszę, by te info dotyczące kursu do SQLite część 1 i 2 Pan przekazał Panu Adamowi, ponieważ wg mnie w tych lekcjach są błędy.
  Mam jeszcze kilka uwag dotyczących wideo:
  – po groma nam tle wizerunku Pana Adama,
  – po każdej lekcji pełny kod powinien być dostępny (tym bardziej w kursie podstawowym).
  Mam też pozytywne informacje:
  – Pan Adam tłumaczy w odpowiednim tempie,
  Piszę to do Pana, ponieważ uważam, że jeżeli firma Educativo sprzedaje kursy, to powinna zapewnić pełne wsparcie.

  • admin

   Staramy się nie pozostawiać Użytkowników samych sobie, organizując chociażby tego typu dyżur. Prosimy o zadawanie konkretnych pytań dotyczących SQLite, wówczas Panu Piotrowi będzie łatwiej rozwiązać pański problem, czy rozwiać wątpliwości.

  • Piotr Potulski

   Rozumiem uwagi – Zapeniam, że zostaną przekazane do Educativo. Niestety nie jestem w stanie obiecać czy i kiedy zostaną uwzględnione – może wypowie się na ten temat administracja serwisu. Ze swojej strony postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące SQLite – bazy danych przez długi czas były podstawowym obszarem moich zainteresowań i myślę, że będę w stanie odpowiedzieć na większość pytań z tego zakresu.

 • Piotr

  Uwagi – Panie Piotrze proszę nie pisać takich postów.
  Proszę więc Admina o uzupełnienie kursów. W końcu za coś zapłaciłem… a tego podobnych tematów w sieci jest za „free”.

 • Kamil

  Podczas przeglądania filmu Android Od Podstaw cześć ,,Środowisko pracy” Lektor w momencie filmu 43:59 minut klika na pionowe menu w Eclipse by uruchomić terminal. Nie mam tego menu. Ani w instalowaniu Eclipse Juno ani w instalowaniu w wersji Kepler. Co robię nie tak?

  • Piotr Potulski

   Ok, Narzędzie o którym mowa, nie jest częścią Eclipse. Żeby uruchomić konsolę w środowisku Windows należy nacisnąć klawisz windows+R wpisać „cmd” i enter. Zmianę aktywnego dysku wykonujemy wpisując np D: zmianę katalogu cd \android\sdk\” Adam obsługuje narzędzia konsolowe dostępne w porranym od Google SDK androida, a klawisz o którym mówisz, to po prostu skrót do uruchomienia konsoli w systemie Linux.

 • Piotr

  Na 43:59 w „Środowisko pracy” jest przejście do terminala

 • Piotr Potulski

  Dziękuję wszystkim za spotkanie i zapraszam na następne. Mam nadzieję, że informacja o nim pojawi się w najbliższym czasie.

 • Marek Chabowski

  Kiedy będzie kolejne spotkanie?!? Nie zdążyło mi się 🙁

 • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.