Blog Educativo.pl Menu

Link:

Android vs iOS – fragmentacja

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

dgsaAndroid i Apple dzielą właścicieli smartfonów na dwa obozy fanów mobilnych technologii. Podział ten można pogłębić grupując użytkowników względem używanej przez nich wersji systemu. Poza udziałem w sprzedaży to właśnie fragmentacja systemu świadczy o “radzeniu sobie” na rynku mobilnym, a także pozwala wyciagnąć ogólne wnioski na temat danej społeczności.

Problem Androida

Fragmentacja to nic innego jak podział całości na odrębne części. W ostatnim czasie słowo to bardzo często służy do opisywania mobilnego systemu od Google. Problem fragmentacji z każdym rokiem pogłębia się, utrudniając pracę deweloperom tworzącym aplikacje mobilne, ale także frustrując użytkowników, czekających wieki na kolejne akutalizacje.

Pierwsza oficjalna wersja systemu Android ukazała się w kwietniu 2009 roku jako 1.5 Cupcake (przed nią były dwie nieoficjalne Apple Pie i Banana Bread – jak już każdy wie, kolejne nazwy są kolejnymi nazwami słodyczy wydawanymi w sposób alfabetyczny). W tym samym roku pojawił sie też 1.6 Donut i 2.0 Eclair. Na szczęście te anachroniczne systemy już nie funkcjonują.

Obecnie aktywnych na rynku jest aż 9 wersji systemu:

  • w 2010 roku wydane zostały 2.2 Froyo i 2.3 Gingerbread,
  • w 2011 roku pojawił się 3.0 Honeycomb i 4.0 Ice Cream Sandwich,
  • w 2012 roku swoją premierę miał 4.1 Jelly Bean,
  • w 2013 roku oddany został 4.4 KitKat.

Premiera systemu to jednak dopiero początek drogi do zwykłego użytkownika. Kolejnym krokiem jest bowiem dostosowanie “nowego Androida” do parametrów urządzenia danego producenta, dodanie przez niego własnych aplikacji i launchera. Zmodyfikowany system często trafia  także na kolejne ogniwo jakim jest operator sieci komórkowej, który również wprowadza swoje aplikacje. W efekcie czas od wydania nowej wersji systemu do aktualizacji na urządzeniu jest bardzo długi, a finalny produkt często powoduje spowolnienie starszych modeli smartfonów. W ten też sposób Android zapracował na opinię systemu wolnego w działaniu i zacinającego się.

Osobną kwestią jest porzucanie wsparcia dla kolejnych (nie tak starych) modeli smartfonów przez producentów. Celowo “postarzając” nasz sprzęt, chcą w ten sposób zachęcić do zakupu nowego. Inną przyczyną fragmentacji jest też niedostateczna wiedza użytkowników w tym temacie, która powoduje, że mimo możliwości nie przeprowadzają akutalizacji, gdyż nie widzą takiej potrzeby lub wydaje im się zbyt skomplikowana.

W takich warunkach (rynkowych i społecznych) trudno było Androidowi uniknąć fragmentacji na rynku. W poniższej tabeli zaprezentowano dane zebrane na początku lutego 2014:

android-4.4-kitkat-2

W ostatnich dnia pojawia się (niepotwierdzona jeszcze) informacja o planowanych działaniach Google, zmierzających do ujednolicenia rynku Androida. Producenci wydający sprzęty z systemem starszym niż przewidywany w danym czasie nie będą otrzymywać oficjalnego partnerstwa a tym samym zablokowany zostanie im dostęp do sklepu z aplikacjami Google Play. Decyzja ta zapewne wywołałaby protesty producentów tańszych sprzętów, ale mogłaby skutecznie ogranicznyć rozdrobnienie rynku zielonego robota.

Sukces iOS

W przypadku iOS problem fragmentacji praktycznie nie istnieje. Jak to możliwe?

Przypomnijmy, że iOS to system, który działa tylko na urządzeniach Apple. Skutkiem wprowadzonej strategii czas od wydania nowej wersji iOS do instalacji jej na urządzeniach jest bardzo krótki, gdyż nie ma ogniw pośrednich pomiędzy Apple a użytkownikiem. Społeczność skupiona wokół nadgryzionego jabłka również wydaje się być bardziej świadoma niosących przez aktualizacje korzyści i nie zwleka z wprowadzaniem zmian.

Pierwsza wersja mobilnego systemu jako iPhone OS ukazała się w 2007 roku, a kolejne wersje pojawiały się przez kolejne dwa lata. W 2010 roku przy okazji premiery 4 wersji systemu zmieniona została nazwa na iOS. Kolejne wersje systemu wydawane były tradycyjnie każdego następnego roku. Obecnie najnowszą wersją jest iOS 7.

Według danych ze stycznia br. iOS 7 jest zainstalowany już w 80% urządzeniach (zdolnych do tej aktualizacji), 17% działa jeszcze na 6 wersji systemu, a zaledwie 3% funkcjonuje z iOS 5.

Porównując 80% iOS 7 do 1,8% Androida KitKat trzeba przyznać, że strategia Apple w zakresie wprowadzania nowych wersji systemu jest strzałem w dziesiątkę. Ponadto dzięki mniejszym aktualizacjom wszelkie błędy mogą być szybko naprawiane, co czyni sprzęt Apple stabilnym i niezawodnym. Jest to jeden z koronnych argumentów w dyskusji o tym, który system jest lepszy.

Sytuacja na rynku wydaje się być patowa. Bez odważnych decyzji Apple nie dogoni Androida a Android stale będzie „męczył się” z problem fragmentacji.

Android-vs-Apple-Round-1-

Obrazki pochodzą z: [1], [2]

Tabelka z [1]