Blog Educativo.pl Menu

Link:

Android vs iOS – statystyki

w kategoriiAndroid, iOS przez Educativo
Skomentuj

dgaRuszamy z nowym cyklem artykułów na temat rywalizacji pomiędzy systemami Android i iOS. Postaramy się przybliżyć podłoże tej “trudnej miłości” pomiędzy zielonym robotem a nadgryzionym jabłkiem. Dziś opowiemy trochę o historii obu systemów i obecnej sytuacji na rynku mobilnym oraz nowych polach rywalizacji gigantów. Zaczynamy!

Zaczęło się od…

9 stycznia 2007 roku Steve Jobs zaprezentował światu iPhone – pierwszy telefon z dużym, dotykowym wyświetlaczem, bez fizycznej kawiatury. Był to przełom i początek rynku urządzeń mobilnych jaki znamy dzisiaj. Jednakże sam system obsługujący urządzenie swoją nazwę zyskał dopiero trzy miesiące później, gdy wydany został SDK dla deweloperów. Początkowo określano go jako iPhone OS i dopiero ponad dwa lata później, gdy na rynek wchodziły iPady przekształcono nazwę na iOS jako wspólną dla różnych urządzeń mobilnych.

Początki Androida są dużo bardziej złożone. Już w 2005 roku Google zakupiło kalifornijską firmę Android Inc., produkującą oprogramowanie przeznaczone dla urządzeń przenośnych. Dwa lata później Google wraz z firmami m.in. HTC, Intel, Motorola, Samsung, LG (i wieloma innymi) zakładają konsorcjum Open Handset Alliance. W ramach OHA tworzone jest przez nich wspólnie oprogramowanie oparte na Linuxie przeznaczone dla różnych modeli urządzeń mobilnych. Dopiero w 2008 roku Google zaprezentowało pierwszy telefon wyposażony w system Android – był to HTC Dream, który w Polsce znany był jako Era G1.

Początki zdefiniowały rozwój obu platform. Strategia Apple opiera się na zamkniętym systemie, tworzonym z myślą o konkretnych urządzeniach z serii iPhone, iPad i iPod. Android natomiast może być dowolnie modyfikowany (tzw. custom-rom’y) i implementowany w urządzeniach każdego producenta, co przesądziło o jego rynkowym sukcesie. Zwolennicy Apple uważają jednak, że otwartość Androida jest jego największą wadą. Więcej o argumentach w tej niekończącej się dyskusji będziemy pisać w kolejnym artykule.

Obecnie na rynku

Według badań firmy Canalys w 2013 roku aż 79% sprzedanych nowych smartfonów miało zainstalowany system Android, co jest wzrostem aż o 11 puntków procentowych w stosunku do poprzedniego roku. Tymczasem w Apple mimo, że pobił swój rekord sprzedaży, to było to za mało i iOS stracił aż 5 punktów procentowych zostając z 15% rynku mobilnego. Dominacja Androida w tym segmencie wydaje się być niezagrożnona.

Steve Wozniak, jeden z założycieli Apple, skomentował ostatnie wyniki, szokując fanów nadgryzionego jabłka i wskazując rozwiązanie, które mogłoby zakończyć konflikt. Uważa on, że Apple powinno obok iPhonów z iOS produkować także smartfony z Androidem, którego elementem wyróżniającym byłoby stylowe wzronictwo. Ten scenariusz wydaje się jednak w najbliższej przyszłości mało realnym.

Co przyniesie przyszłość?

Smartfony, tablety, telewizory, co dalej? Android bardzo dobrze zaczyna radzić sobie także obsługując sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak kuchenka, lodówka czy pralka. Jednak to inteligentne zegarki i samochodowe systemy operacyjne rozpalają ponownie konkurencję pomiędzy koncernami. Zegarki trafiły na razie do bardzo niszowej grupy konsumentów, więc prawdziwa rywalizacja “o rząd dusz” dopiero przed nami. Podobnie rzecz się ma z samochodami, których systemy są cały czas w fazie prototypów i wiele czasu jeszcze upłynie nim pierwsze modele trafią do sprzedaży.

Wiadomo nie od dziś, że bez rywalizacji nie ma innowacji…

ios5-vs-android

Obrazki pochodzą z [1], [2]

  • Dziękujemy za skomenentowanie, dozwolone znaczniki html to strong, code i href.