Blog Educativo.pl Menu

Link:

Android KitKat – jak go ugryźć?

w kategoriiAndroid przez Educativo
Skomentuj

android-kit-katNajnowsza wersja systemu Android została wydana jesienią 2013 roku. Po kilku miesiącach na rynku system ten został wyróżniony jako najbardziej stabilny ze wszystkich systemów mobilnych. Jednakże po tych kilku miesiącach nadal może z niego korzystać zaledwie garstka użytkowników. 

Na stronie poświęconej deweloperom (http://developer.android.com/) co miesiąc udostępniane są najnowsze dane dotyczące fragmentacji systemu. Dane te zbierane są przez 7 dni poprzedzających publikację raportu, a obliczane są na podstawie informacji o łączących się w tym czasie urządzeniach z Google Play Store app.

Najnowsze dane pochodzą z 1 kwietnia:

frandPorównując te wyniki do tych, które prezentowaliśmy w lutym (Android vs iOS – fragmentacja) można zauważyć znaczący wzrost najmłodszego systemu (aż o 3,5 pkt. %). Wzrost ten nie jest jednak efektem wprowadzanych aktualizacji. Producenci ociągają się, aktualizując niemal wyłącznie urządzenia z najwyższej półki. Wielu użytkowników w Polsce wciąż czeka na aktualizacje do kolejnych wersji Jelly Bean.

Tymczasem Android KitKat miał być remedium na fragmentację. W porównaniu do „żelki” miał on sprawnie działać nawet na starszych smartfonach, pracujących obecnie z systemami poniżej 4.0. Jak pokazują dane tak się jednak nie stało, gdyż producentom nie zależy na unowocześnianiu starych telefonów. Nowy Android trafia do nowych smartfonów i to głównie sprzedaż flagowych modeli od Samsunga, HTC i LG przyczyniła się do wzrostu w statystykach.

Google nie ma wpływu na decyzje poszczególnych producentów urządzeń mobilnych. Może jedynie publikować nowe aplikacje systemowe w Google Play Store i umożliwiać aktualizację komponentów starszych systemów za pomocą Google Play Services.

Raport Crittercism (do pobrania tutaj) porównuje 106 dostępnych na rynku systemów mobilnych. Wynik okazał się zaskoczeniem (zwłaszcza dla fanów Apple), bo to KitKat zwyciężył w rankingu na najstabilniejszy system operacyjny. Szkoda tylko, że z tego najlepszego systemu może korzystać tylko niewielka grupa użytkowników.

Tabela z [1]